10 Mayıs 2019 KURUMSAL 0 comment

Motor Daimi Devre Kondansatörleri

MOTOR UYGULAMALARINDA MRC KONDANSATÖRLER

Motor kondansatörleri, monofaze indüksiyon motorları için kullanılan kondansatörlerdir.

Motor kondansatörleri kalıcı olarak motor sargılarına bağlanır böylece motor ve kondansatör aynı çalışma moduna geçer. Motor kondansatörleri kendi kendini onarabilme özelliğine sahip kondansatörlerdir. Dielektrik içerisindeki zayıf nokta metal kaplamanın bu noktada buharlaşması ile etkisiz hale gelir. Çalışma metoduna ve anma gerilimine bağlı olarak kondansatör seçimi yapılmalıdır. Kondansatör terminallerinde ki voltaj genellikle besleme voltajından yüksektir.

Sürekli kondansatörlü asenkron motorlarda kalkış anahtarı veya kalkışı vermek için ayrı bir kondansatör yoktur. Bunların yerine sürekli kondansatörlü motorlarda kalkış bobinine seri olarak sürekli bağlı kalan ve değeri kondansatör yol vermelinin 1/10 kadar olan bir çalışma kondansatörü bulunur. Böylece kalkış bobini motor nominal hızına eriştikten sonra yardımcı bobin olarak görev yapar.

Çalışma kondansatörünün sürekli kullanıma uygun tasarlanması gerektiği için, kalkış kondansatörü gibi kısa süreli güç vermesi beklenemez. Bu sebeple sürekli kondansatörlü motorların kalkış momenti aralığı düşük değerdedir. Kalkış momenti, nominal momentin %30-150 si kadardır ve kalkışı zor olan uygulamalarda kullanılması sakıncalıdır. Ancak yardımcı sargılı motorlardan farklı olarak süreklikondansatörlü motorlarda kalkış akımı genellikle nominal tam yük akımının %200 ü kadardır. Yüksek devirli uygulamalar için idealdir.

Yardımcı sargılı asenkron motorlara göre avantajları şunlardır:

  • Kalkış mekanizmasına ihtiyaç duymadıklarından, kolaylıkla ters yönde çalış
  • Yüksek verim ve yüksek nominal yük taşıyacak şekilde tasarlanabilirler.
  • Kalkış mekanizmasına gerek olmadığında, en güvenilir bir fazlı motorlar olarak kabul edilirler.

Bu motorlar yüksek başlama momenti gerektiren uygulamalarda tercih edilir. 120W ile 3 kW aralığındaki güç değerlerinde imal edilir. Kompresörler, büyük vantilatörler, pompalar ve yüksek ataletli yükler başlıca kullanım alanlarıdır.

Kullanım alanlarına gelince özellikle ev aletleri, çamaşır makinası, doğrudan tahrik mekanizmalı fanlar, otomatik garaj kapıları, kapı mekanizmaları, düşük kalkış momentine sahip havalandırma sistemleri ve valf hareketlendirici gibi uygulamalarda kullanılır.

 

 

Monofaze indüksiyon motorları

 

Monofaze motorlar iki sargıya sahiptir. Ana sargı direk ana kaynaktan beslenir. Yardımcı sargı beslemesi seri bağlı kondansatörden sağlanır. Yardımcı sargı devresi kondansatör akımını sürekli alabilir. Yardımcı sargı devresi için anahtarlama gerekmez.  Kondansatörün performansı çıkış gücüne, torka, motorun tasarımına bağlıdır. Eğer Kondansatör, ana ve yardımcı sargıları aynı tur sayısına sahip, 220 V. 50 Hz. Motor ile çalışırsa, kapasitans değeri motor çıkış gücünün her kW na 30 – 50 µf olacak şekilde seçilmelidir.

Teknik özellikler

Nominal Voltaj ( Un )250 – 400 Vac
Nominal Frekans ( Fn )50 – 60 Hz.
Tolerans +-10%
Çalışma sıcaklığı -25  – +85
Kayıp faktörü<<0,002 ( 50 Hz )
Terminaller arası test2Un for 2 sec.
Max. İzin verilen voltaj1.1 Un
Max. İzin verilen akım1.3 In
Dış muhafazaAlev almaz.
Harici terminalFleexible kablo 6.3 mm
ReçinePoliüretan
UygunlukNon-PCB, Sızma riski yok
Dayanım gerilimi3000 V 2 sn.
Ömür3000h ( C ) – 10000h( B )
StandartTS 1056-1 EN 60252-1 / ISO 9001:2008